תפסיקי להתאמץ-מאמר מיוחד לפורים!

בפורים יש לנו הזדמנות להיות ולו לזמן קצר מישהו אחר. מישהו נועז יותר או אולי תמים יותר? מישהו מופרע או אולי מצחיק? מישהו שאני לא ביום יום או בעצם אני כן, אבל מסתירה את זה. ומה קורה במהלך שאר הימים בשנה? האם גם הם קצת פורים אצלנו? האם אני תמיד אני כשאני בחברה? או שאולי רגע לפני שאני יוצאת מהבית אני עוטה על עצמי מסכה מתאימה ויוצאת לעולם?

היה זה קארל יונג, תלמידו של פרויד שהטמיע את המונח "פרסונה". לטענתו כולנו עטים על עצמנו מעין תדמית מסוימת שנוצרת מציפיות חברתיות והשאיפות אישיות שלנו. בשפה פשוטה – אנחנו משדרים כלפי חוץ תמונה מזויפת של העצמי האמיתי שלנו וזאת על מנת להיות מקובלים חברתית. זוהי הזהות "החיצונית" שלנו, המסכה, הדרך שבה אנחנו מציגים את עצמנו לסביבה שלנו, הדרך שבה היינו רוצים שיתפסו אותנו. כיום הפרסונה נצפית בכל פורמט אפשרי. בפייסבוק, בווטסאפ, באירועים, בעבודה ובכל אספקט של היום יום. בדייטים למשל, אני לא מביאה את עצמי באמת לשולחן הדייט אלא את מה שאני רוצה שהצד השני יראה. זה לא מפגש בין העצמי שלי לשלו אלא מפגש בין שתי פרסונות, כמעט בלי שמץ של אותנטיות.

מתי זה הופך בעייתי? כאשר קיים דיסוננס גדול מדי בין הפרסונה שלי למה שאני באמת, או שאני מתאמצת מאוד להראות את הפרסונה ומסתירה חלקים אחרים הייחודים לי. מתוך עבודתי עם רווקות הבחנתי שנשים רבות מתבלבלות ומתייחסות לרווקות כמצב בעייתי, שעל מנת לצאת ממנו עליהן להפוך לנשות שיווק של עצמן. מה זה אומר נשות שיווק? הן מקפידות להציג את הפרסונה שלהן מתוך ההנחה כי רק אם ייצרו לעצמן תדמית מסוימת ישימו לב אליהן. מטרתי במאמר זה היא לעזור לאותן רווקות שמשתוקקות לזוגיות אך נוהגות בצורה שמרתיעה גברים ולא מבינות מה הבעיה.

מה מאפיין את הפרסונה של הרווקה?

זה מתחיל בצורה שבה אישה מציגה עצמה ברשתות החברתיות. תמונת הפרופיל שלה תהיה לא פחות מתמונת שער סקסית ומפתה בווג. כן, תראו, אני מהממת! מה שעצוב זה שהיא לא באמת מרגישה מהממת מבפנים. זו הפרסונה שהיא רוצה לייצר, הצגת מצג שווא של עצמה מנסה לשדר ביטחון ואהבה עצמית. כל ההתעסקות הזו בלשים תמונה סופר מחמיאה ומדויקת מעידה שהיא קצת מסתירה את מי שהיא באמת. שלא תבינו אותי לא נכון, תמונה טובה זה חשוב מאוד, ולא כולנו פוטוגניים, אבל קיים הבדל בין תמונה טובה שמחמיאה ומעודנת לתמונה מוחצנת ואפילו פרובוקטיבית. את יכולה להיות יפה ומקסימה, את יכולה להציג עצמך בכבוד מבלי להציג פרסונה סקסית ומפתה כל הזמן.

Effortless chic

נשים לעיתים חוטאות במראה יוצא דופן וצעקני, על אף שאין הדבר מחמיא או מתאים לאישיותן הייחודית. לבוש חושפני וסקסי מדי יישר משדר – תנו לי תשומת לב, אני נואשת. ושיהיה ברור, אני הכי בעד להתלבש יפה, להרגיש טוב עם עצמך, מותר לך להיות סקסית ולאהוב את עצמך, ואת רוצה שיסתכלו עליך וזה מובן, את רוצה להיות הכי טרנדית כי זה כיף ואין בעיה, זה אפילו הכרחי! אבל האם תהית כמה הפרסונה הזו נגישה? האם תהית איך גבר מסתכל עליך מהצד כשאת לבושה כך? מה שאת משדרת זה מה שקובע את סוג האנשים שיפנו אליך. תלכי חשוף וסקסי בצורה מוגזמת יפנו אליך אלו שמעוניינים במשהו סקסי, קל ונגיש. גם ההיפך זה נכון, אם תלכי חסוד, צנוע מדי או מוזנח מדי תשדרי סגירות וחוסר נגישות לזולת. משיחות רבות עם גברים הופתעתי לגלות שצורות לבוש מוחצנות מרתיעות אותם, כך שלעתים כשבחורה בולטת מדי הם מוותרים על הניסיון לפנות אליה, יש בזה משהו מרתיע עבורם. גברים לרוב יעידו כי נמשכים לחזות נשית מעודנת, משהו שמסמל עבורם רוך ונגישות אך לא זילות.

את בלתי נשכחת מעצם היותך

וזה לוקח אותנו למישור ההתנהגותי. נשים שמתאמצות להתבלט פעמים רבות מדברות בקול רם, צוחקות בצורה מופרזת, אומרות משפטים מתריסים. זוהי למעשה השתדלות יתר, מתוך רצון למשוך תשומת לב ולמצוא חן. אבל את לא תמיד צריכה שישמעו אותך, את לא תמיד צריכה שיזכרו אותך, את לא תמיד צריכה שישימו לב אלייך, את לא תמיד צריכה להיות המבדרת, המצחיקה, המשוגעת, המגניבה, השיכורה, המטורפת, הרוקדת בצורה סקסית ועוד. את לא צריכה את הפרסונה כדי להיות בלתי נשכחת. זה בסדר להביע את דעותיך בציבור, זה בסדר להיות דומיננטית ובולטת אם את באמת בצורה טבעית כזו, אם לא וותרי על הזיוף ותאמצי לעצמך פרסונה שאולי יותר מתאימה לך. ונכון, לא כולן כאלה! תהיי מי שאת נשים שמעירים להן על איפור מוגזם, מחשוף או התנהגות מוחצנת מדי נוטות להתקומם ולא פעם שמעתי: "אני אתלבש איך שאני אוהבת ומי שלא יכול להתמודד עם זה בעייתו", "אנחנו במאה ה-21 ומותר לי להתנהג איך שאני רוצה ולהתלבש איך שאני רוצה ולעשות מה שאני רוצה" או "אולי אני אשים רעלה ולא אצא מהבית".

אדגיש כי מטרת המאמר היא לעשות סדר בראש שלנו ולהבין שעוצמה נשית נובעת בראש ובראשונה ממשהו פנימי. אני רוצה שתביני ותאמיני שאת באמת ובתמים מספיקה. את מספיק טובה כפי שאת בשביל להיות נאהבת, את מספיק טובה בשביל להיות מושכת, את מספיק טובה בשביל לבלוט מבלי להתאמץ. כי השורה התחתונה היא למצוא את עצמך. תהיי נשית, תהיי יפה, תהי חכמה, תהי חריפה, תהיי את, תהיי סקסית, תהיי כל שאת רוצה להיות, כל עוד זה לא במאמץ. כל עוד זה לא נובע מרצון להתבלט או שיחבבו אותך. נסי לתחזק פרסונה שמתאימה לעצמי האמיתי שלך ולא לאיזה דמות שאת חושבת שאולי גברים רוצים. לקוח מקסים שלי נתן לי לפני מספר שבועות לשמוע את השיר הבא, אני חושבת שהוא מתאר בצורה מושלמת את כוונתי.

Scroll to Top
גלילה למעלה

התחברות